Metody hamowania przyrostu krótkowzroczności
Z całą pewnością krótkowzroczność stanowi jedną z najczęściej pojawiających się wad wzroku. Jak pokazują dane statystyczne ilość osób, które na nią cierpią jest coraz większa, a prognozy na kolejnych trzydzieści lat nie są zbyt optymistyczne. Jednak wiele zależy od nas samych. Nie jest to bowiem wada wzroku, z którą musimy sobie po prostu radzić i godzić się na jej wzrost. Opracowane są bowiem metody hamowania krótkowzroczności.
Co pozwoli nam zahamować rozwój krótkowzroczności?
Przede wszystkim musimy pamiętać, jak ważne są regularne badania okulistyczne, szczególnie jeśli pracujemy np. przy komputerze. Jednak w kwestii hamowania rozwoju krótkowzroczności bardzo wiele zależy od nas. Podstawowa zasada mówi o tym, że powinniśmy w szczególny sposób dbać o odpowiednią ergonomię oraz higienę pracy wzrokowej, co oznacza, że należy unikać intensywnej oraz wielogodzinnej pracy przed komputerem, telefonem, laptopem czy tabletem. Musimy robić dobie odpowiednie przerwy, a nasze stanowisko pracy powinno mieć optymalną ergonomię.
Specjaliści polecają również stosowanie się do prostej zasady, która jednak wymaga od nas systematyczności – 20 minut pracy przed komputerem, a następnie skupienie wzroku na 20 sekund na przedmiocie, który znajduje się co najmniej 6 metrów od nas. Dla naszego wzroku dobre jest również jak najczęstsze przebywanie na zewnątrz, przy naturalnym oświetleniu.
Co jeszcze pomoże naszemu wzrokowi?
Bardzo duże znaczenie dla poprawności widzenia ma również nasza dieta, która powinna być bogata w warzywa i owoce, oraz odpowiednia ilość wysiłku fizycznego. Jeśli mamy taką możliwość, to skonsultujmy z okulistą lub optometrystą możliwość hamowania rozwoju krótkowzroczności i stosujmy zalecone metody. Ponadto jeśli mamy wadę wzroku to stosujmy jej pełną korektę i nie unikajmy np. noszenia okularów, gdyż bez nich nasza wada wyraźnie będzie się pogłębiać. Dzisiejszy styl życia wielu osób sprzyja krótkowzroczności, jednak możemy ograniczać występujące w związku z nią zagrożenie dla nas.